Stadion

żużel w Lublinie
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Łoptymista
Trener
Posty: 3790
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, o 08:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7951 Postautor: Łoptymista » 30 listopada 2022, o 12:13

Gelo pisze:Jak masz w zwyczaju mylisz systemy walutowe. Istred zasugerował, że to co piszę wynika z tego, że jestem zmanipulowanym przez TVP bezmózgiem. A ja nie mam takiego poczucia. Po drugie jak już się powołujesz na procenty w strefie euro to wypadałoby to robić niewybiórczo. Więc zwróć łaskawie uwagę na to, że najwyższa inflacja w Europie jest w państwach przyfrontowych. Polska jest państwem przyfrontowym, przez granice, którego przeszło 7 milionów ludzi. W krajach postsowieckich, które przyjęły euro inflacja jest wyższa niż w Polsce. W Turcji natomiast inflacja 100% i nie słychać żeby kraj się rozleciał. To biadolenie na rząd jest serio niedorzeczne. Mówiąc inaczej - jakby rządziła platforma inflacja byłaby taka sama ale niskie bezrobocie, waloryzację pensji, rent i emerytur zobaczyłbyś jak świnia niebo. Niektórzy ewidentnie mają kłopoty z pamięcią lub po prostu z racji młodego wieku nie mają skali porównawczej. Więc przypominam/oznajmiam - osiem, dziewięć, dziesięć lat temu podwyżki jak nie były mrożone całkowicie to jak już były to na poziomie 14 złotych. I piniendzy też nie było. Zupełnie jak w większości współczesnych samorządów.



Bardzo ciekawa dyskusja, miło się czyta i sporo można się dowiedzieć. Warto jednak zwrócić uwagę, że inflacja w naszym przyfrontowym państwie zaczęła szaleć i wyróżniać się na tle reszty Unii na długo przed wybuchem wojny. Czyżby coś wiedziała wcześniej i zaczęła rosnąć? A może opowieść o putinoinflacji jest tyko ściemą. Ja jako Polak wybieram opcję 1 i uważam, że mamy sprytną inflację, która wyprzeda ruchy wroga.

Bardzo podoba mi się też pewność pozwalająca stwierdzić co by było gdyby. Miło jest przeczytać takie racjonalne opinie oparte na zdroworosądkowej analizie, a nie na paranojach, lękach, fobiach i szczujni z mediów.

Awatar użytkownika
tezetomaniak
Trener
Posty: 4529
Rejestracja: 12 lipca 2007, o 21:37

Re: Stadion

#7952 Postautor: tezetomaniak » 30 listopada 2022, o 12:20

Ah te gospodarcze dysputy z pisorami :)

Sebekmotor
Kadrowicz
Posty: 1572
Rejestracja: 1 czerwca 2021, o 18:56

Re: Stadion

#7953 Postautor: Sebekmotor » 30 listopada 2022, o 12:21

Inflacja to efekt wpompowania na rynek pustych miliardów za nic nie robienie w latach 2020-2021. Wcześniej też oczywiście zaczęła ciut rosnąć, ale tarcze covidowe to był inflacyjny gwóźdź do trumny

ezbeg
Kadrowicz
Posty: 1663
Rejestracja: 14 listopada 2016, o 17:35

Re: Stadion

#7954 Postautor: ezbeg » 30 listopada 2022, o 12:36

Podsumowując stadionu nie będzie, bo nie ma pieniędzy. Powody braku pieniędzy są różne. Komentujący przedstawili swoje racje. Jedne w mojej ocenie słuszne, a inne bzdurne. Też bym coś od siebie dodał bo też mam swoje "wydaje mi się" na podstawie własnych spostrzeżeń dalekich od narracji mediów głównego nurtu, ale nie chcę wtrącać się w ów dyskusję bo zaraz zostanę wciągniety w którąś ze stron konfliktu a tego wolę uniknąć bo w tym kraju jak jesteś z jednymi to jesteś przeciwko drugim. Nie można być gdzieś po środku. Takie bagienko polityczne.

Awatar użytkownika
istred
Trener
Posty: 7233
Rejestracja: 27 stycznia 2004, o 20:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7955 Postautor: istred » 30 listopada 2022, o 12:39

W Turcji natomiast inflacja 100% i nie słychać żeby kraj się rozleciał.

Wczoraj miałem okazję porozmawiać z człowiekiem, który od ponad 20 lat buja się z dużym długiem. Na początku lat 90tych podpisał świetny kontrakt z Duńczykami, w dolarach. Myślał, że to okazja życia. I tak by było, gdyby nie hiperinflacja, deprecjacja złotego i to, że w jej wyniku za dolary z kontraktu nie mógł zakupić nawet materiału do realizacji kontraktu. Do dziś - mimo komorników na karku przez te wszystkie lata i wyegzekwowania części roszczenia - ma 150 tys. długu.
To są prawdziwe ludzkie tragedie i takich osób jest mnóstwo. Choć zwykle dotyczą one osób pracowitych i przedsiębiorczych, a nie tych, którzy w środku dnia walą w klawiaturę na forum żużlowym (bez urazy dla nikogo, w tym dla siebie :D ).
To biadolenie na rząd jest serio niedorzeczne. Mówiąc inaczej - jakby rządziła platforma inflacja byłaby taka sama ale niskie bezrobocie, waloryzację pensji, rent i emerytur zobaczyłbyś jak świnia niebo. Niektórzy ewidentnie mają kłopoty z pamięcią lub po prostu z racji młodego wieku nie mają skali porównawczej. Więc przypominam/oznajmiam - osiem, dziewięć, dziesięć lat temu podwyżki jak nie były mrożone całkowicie to jak już były to na poziomie 14 złotych. I piniendzy też nie było. Zupełnie jak w większości współczesnych samorządów.
Chyba przeoczyłeś, więc napiszę jeszcze raz. Waloryzacje rent i emerytur są ustawowo powiązane ze wskaźnikiem inflacji. Waloryzacja nie wynika z hojności rządu.
Art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Waloryzacja z poprzednich rządów (także PISu z lat 2005-2007) była niska, bo niska była inflacja.

To jest właśnie manipulacja w czystej postaci. Fakt, podwyżka rent i emerytur jest rekordowa i osobom, które nie mają pojęcia z czego ta wysokość wynika łatwo wcisnąć kit o tym jak to rząd jest hojny, a jak poprzednie rządy hojne nie były.

Do waloryzacji pensji rząd ma akurat bardzo niewiele, poza pensjami w budżetówce, a te wciąż wzrastają poniżej inflacji, czyli realnie spadają. W projekcie ustawy budżetowej zapisany jest wzrost płacy dla urzędników o 7,3 proc., podczas gdy inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc.

"Elitom "3 rp faka pokazali wyborcy.
W demokracji jest tak, że rządy się zmieniają, partie wygrywające wybory się zmieniają, ludzie u sterów się zmieniają... Kiedyś było SLD, później PiS, później PO, teraz PiS i za kolejne kilkanaście lat ta wyliczanka się wydłuży. Za każdym razem wyborcy komuś będą pokazywać fucka, a przez kolejne lata to rządzący będą fucka pokazywać wyborcom i tak w koło.
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2022, o 12:44 przez istred, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13384
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7956 Postautor: Gelo » 30 listopada 2022, o 12:41

Łoptymista pisze: Bardzo ciekawa dyskusja, miło się czyta i sporo można się dowiedzieć. Warto jednak zwrócić uwagę, że inflacja w naszym przyfrontowym państwie zaczęła szaleć i wyróżniać się na tle reszty Unii na długo przed wybuchem wojny.
Dwa lata konkretnie. To efekt tarczy antycovidowej dla przedsiębiorców lub inaczej nazywając "wpompowania kasy". Coś za coś - albo ryzykujemy wzrostem inflacji, ale utrzymujemy miejsca pracy albo wyrzucamy ludzi na bruk i mamy bezrobocie jak za Tuska. Sorry - ale jak solidarnie wyciągamy łapę po 500+ wszak pieniądze nie śmierdzą chociaż pisowskie - tak solidarnie powinniśmy ponieść nieuchronne koszty kryzysu światowego. Taki lajf. Estonia - inflacja 22,4%. Też odpowiada za to Glapiński z Morawieckim i Kaczyńskim?

Czarek
Trener
Posty: 5338
Rejestracja: 16 marca 2004, o 10:50

Re: Stadion

#7957 Postautor: Czarek » 30 listopada 2022, o 13:07

Gelo pisze:
Łoptymista pisze: Bardzo ciekawa dyskusja, miło się czyta i sporo można się dowiedzieć. Warto jednak zwrócić uwagę, że inflacja w naszym przyfrontowym państwie zaczęła szaleć i wyróżniać się na tle reszty Unii na długo przed wybuchem wojny.
Dwa lata konkretnie. To efekt tarczy antycovidowej dla przedsiębiorców lub inaczej nazywając "wpompowania kasy". Coś za coś - albo ryzykujemy wzrostem inflacji, ale utrzymujemy miejsca pracy albo wyrzucamy ludzi na bruk i mamy bezrobocie jak za Tuska. Sorry - ale jak solidarnie wyciągamy łapę po 500+ wszak pieniądze nie śmierdzą chociaż pisowskie - tak solidarnie powinniśmy ponieść nieuchronne koszty kryzysu światowego. Taki lajf. Estonia - inflacja 22,4%. Też odpowiada za to Glapiński z Morawieckim i Kaczyńskim?

Zaraz, zaraz. Najpierw ktoś w głupi i de facto przestępczy sposób zabronił przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej czyli wywołano kryzys by z nim walczyć, powodując kolejny kryzys.
Dyktator forum: Czarek ban na tydzień, reszta ostrzeżenia.

Sebekmotor
Kadrowicz
Posty: 1572
Rejestracja: 1 czerwca 2021, o 18:56

Re: Stadion

#7958 Postautor: Sebekmotor » 30 listopada 2022, o 13:19

ezbeg pisze:Podsumowując stadionu nie będzie, bo nie ma pieniędzy. Powody braku pieniędzy są różne. Komentujący przedstawili swoje racje. Jedne w mojej ocenie słuszne, a inne bzdurne. Też bym coś od siebie dodał bo też mam swoje "wydaje mi się" na podstawie własnych spostrzeżeń dalekich od narracji mediów głównego nurtu, ale nie chcę wtrącać się w ów dyskusję bo zaraz zostanę wciągniety w którąś ze stron konfliktu a tego wolę uniknąć bo w tym kraju jak jesteś z jednymi to jesteś przeciwko drugim. Nie można być gdzieś po środku. Takie bagienko polityczne.

To, że się ludzie spierają to nie znaczy, że muszą być przeciwko sobie. Wiele nas łączy np to, że kibicujemy Motorowi. Dyskusja jest całkiem ciekawa, ale admin może się zezłościć ;)

Awatar użytkownika
Cooper
Trener
Posty: 7556
Rejestracja: 4 maja 2004, o 16:33
Lokalizacja: Made in Poland

Re: Stadion

#7959 Postautor: Cooper » 30 listopada 2022, o 13:21

W Polsce mieliśmy być drugą Japonią, potem Irlandią, potem Warszawa miała być Budapesztem, a teraz okazuje się, że Turcja w sumie też spoko się trzyma. I jak tu ma być dobrze :)
Całe życie w drugiej lidze!- nieaktualne do odwołania :)

Gelo pisze:Żuk (którego nie krytykuję jako prezydenta miasta) [...]

Sebekmotor
Kadrowicz
Posty: 1572
Rejestracja: 1 czerwca 2021, o 18:56

Re: Stadion

#7960 Postautor: Sebekmotor » 30 listopada 2022, o 13:24

Tymbardziej, że w Turcji żużla nie ma ;)

meesha
Trener
Posty: 7599
Wiek: 43
Rejestracja: 30 marca 2004, o 23:44
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Stadion

#7961 Postautor: meesha » 30 listopada 2022, o 13:32

To ja tylko wrzuce 3 grosze, tez nie na temat, a co bede sobie zalowal :D
ale nie chcę wtrącać się w ów dyskusję bo

Zaimek "ów" odmienia sie zarowno przez przypadki jak i przez osoby :) Zatem:
ów argument
owa dyskusja
owo forum
Itp. Itd.
:)
T. Lorek: Gdyby ktoś obudził cię w środku nocy i zapytał: z czym kojarzy ci się Polska, to co byś odpowiedział?

H. Nielsen: Nie zdążyłbym przetrzeć oczu, a już mówiłbym o pierwszym występie w meczu ligowym w barwach Motoru Lublin. 1990 rok...

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13384
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7962 Postautor: Gelo » 30 listopada 2022, o 13:38

Ale admin będzie miał miotłą do zrobienia. I wcale się nie zdziwię jak sobie przez parę dni nie porozmawiamy :)

rumburaquee
Junior
Posty: 432
Rejestracja: 21 września 2021, o 10:32

Re: Stadion

#7963 Postautor: rumburaquee » 30 listopada 2022, o 13:39

Inflacja jaka jest każden widzi ale czy rozumie jej przyczyny i odniesienia/porównywania do państw zachodnich? Krótko i na temat: żeby był rozwój, musi być kryzys. Nie można cały czas się rozwijać. Kryzys musiał nadejść czy to wywołany sztucznie czy nie. My akurat w naszym etapie życia a 40 czy 50 latkowie wyszliśmy z kryzysu do hossy i w miarę dobrego życia (i rozumiemy zmienność koniunktury) a teraz mamy kryzys i to boli, nie dziwię się. Wystarczy się z tym faktem pogodzić, przeżyć jak najlepiej się da i alleluja i do przodu.

ezbeg
Kadrowicz
Posty: 1663
Rejestracja: 14 listopada 2016, o 17:35

Re: Stadion

#7964 Postautor: ezbeg » 30 listopada 2022, o 13:40

meesha pisze:To ja tylko wrzuce 3 grosze, tez nie na temat, a co bede sobie zalowal :D
ale nie chcę wtrącać się w ów dyskusję bo

Zaimek "ów" odmienia sie zarowno przez przypadki jak i przez osoby :) Zatem:
ów argument
owa dyskusja
owo forum
Itp. Itd.
:)

Zatem ową dyskusję
Dziękuję za sprostowanie :)

Awatar użytkownika
Cooper
Trener
Posty: 7556
Rejestracja: 4 maja 2004, o 16:33
Lokalizacja: Made in Poland

Re: Stadion

#7965 Postautor: Cooper » 30 listopada 2022, o 13:42

rumburaquee pisze: a teraz mamy kryzys i to boli, nie dziwię się. Wystarczy się z tym faktem pogodzić,


Można też reagować, a nie pogłębiać problem jakimiś wakacjami kredytowymi i tarczami do wszystkiego.
Całe życie w drugiej lidze!- nieaktualne do odwołania :)

Gelo pisze:Żuk (którego nie krytykuję jako prezydenta miasta) [...]

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13384
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7966 Postautor: Gelo » 30 listopada 2022, o 13:50

Można i trzeba reagować - dlatego tarcze i dopłaty do wszystkiego :)

Sebekmotor
Kadrowicz
Posty: 1572
Rejestracja: 1 czerwca 2021, o 18:56

Re: Stadion

#7967 Postautor: Sebekmotor » 30 listopada 2022, o 13:52

Banków akurat nie ma co żałować. Wielka afera, bo i one wzięły (zmuszone) odrobinkę ryzyka na siebie.

Awatar użytkownika
Cooper
Trener
Posty: 7556
Rejestracja: 4 maja 2004, o 16:33
Lokalizacja: Made in Poland

Re: Stadion

#7968 Postautor: Cooper » 30 listopada 2022, o 13:54

Gelo pisze:Można i trzeba reagować - dlatego tarcze i dopłaty do wszystkiego :)


Wiecej pieniedzy w kieszeni Polek i Polaków!

Sebekmotor pisze:Banków akurat nie ma co żałować. Wielka afera, bo i one wzięły (zmuszone) odrobinkę ryzyka na siebie.


Ale tu nie chodzi o to, żeby żałować banków czy nie, tylko o przyhamowanie popytu i w konsekwencji inflacji a nie jej grzanie dodatkową kasą w kieszeni. Nawet nieżyjący pies każdego ekonomisty wie, że walka z inflacją musi boleć, a u nas rząd stwarza pozory, że nie musi.
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2022, o 13:59 przez Cooper, łącznie zmieniany 1 raz.
Całe życie w drugiej lidze!- nieaktualne do odwołania :)

Gelo pisze:Żuk (którego nie krytykuję jako prezydenta miasta) [...]

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13384
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7969 Postautor: Gelo » 30 listopada 2022, o 13:59

Lepsze to niż - ja wam wójta nie wybierałem. Albo - zmień pracę, weż kredyt. Czy nie lepsze?

Sebekmotor
Kadrowicz
Posty: 1572
Rejestracja: 1 czerwca 2021, o 18:56

Re: Stadion

#7970 Postautor: Sebekmotor » 30 listopada 2022, o 14:10

Widzisz Cooper kto mądry przeznaczy te pieniądze na spłatę kapitału swojego kredytu.

Awatar użytkownika
Łoptymista
Trener
Posty: 3790
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, o 08:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7971 Postautor: Łoptymista » 30 listopada 2022, o 14:12

Gelo pisze:Można i trzeba reagować - dlatego tarcze i dopłaty do wszystkiego :)


Rozumiem, że jak źle się dzieje to trzeba działać i to jest słuszna koncepcja. Naszła mnie tylko wątpliwość czy w tym przypadku nie mamy do czynienia z gaszenia pożaru benzyną.

Bo skoro inflacja to wzrost cen i spadek siły nabywczej złotówki, to jak zwiększamy deficyt i przekazujemy dodatkowe środki ludziom to tym sam nie powodujemy wzrostu ilości pieniądza i osłabienia jego siły nabywczej? Nie studiował ekonomii i reprezentuje jedynie zdroworozsądkowe podejście więc może ktoś uczony w tych procesach mnie naprostuje.


Sebekmotor pisze:Widzisz Cooper kto mądry przeznaczy te pieniądze na spłatę kapitału swojego kredytu.


U nas problemem jest jednak brak "mądrości" finansowej obywateli. Nikt nigdy nie uczył ludzi jak tworzyć budżet, skąd się biorą pieniądze w budżecie itp itd.

Awatar użytkownika
papi
Trener
Posty: 4240
Rejestracja: 10 marca 2005, o 08:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7972 Postautor: papi » 30 listopada 2022, o 14:19

Oczywiście że się tnie wydatki, temu np. służą wysokie stopy żeby ściągać pieniądze z obiegu. Ale wybory bliskie, więc druga ręką trzeba sypać.

PS. Nie wyrażam poglądów politycznych, staram się realnie ocenić to, co się wyprawia ;) gaszenie pozaru benzyna celne ;)

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13384
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7973 Postautor: Gelo » 30 listopada 2022, o 14:24

Nie będę się wymądrzał w sprawach ekonomii, bo się na tym nie znam (dobrze by było żeby pani polonistka z PO i człowiek-mem założyciel Nowoczesnej po stosunkach międzynarodowych wzięli to sobie do serca). Mogę odpowiedzieć jako politolog. Nikt nigdy nie twierdził, że wszystko jest cacy i że wszystko co się zapowiadało/obiecywało zostało zrealizowane. Nikt nigdy nie twierdził, że wszyscy są zadowoleni, bo zarabiają krocie i żyją w kraju mlekiem i miodem płynącym. Ale tutaj chyba kluczowe jest to, że nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi. Rząd miał do wyboru dwie ścieżki - zdecydował się na jedną z nich. Tutaj nie ma mądrego. Ekonomiści w Polsce w zależności od swoich preferencji politycznych wygłaszają bardzo różne opinie i prognozy.

Awatar użytkownika
Kargolo
Trener
Posty: 4519
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, o 10:55

Re: Stadion

#7974 Postautor: Kargolo » 30 listopada 2022, o 14:25

Gelo pisze:Lepsze to niż - ja wam wójta nie wybierałem. Albo - zmień pracę, weż kredyt. Czy nie lepsze?

Ani lepsze, ani gorsze. Tak samo gówniane.

Awatar użytkownika
Gelo
Leszek Demski
Posty: 13384
Rejestracja: 23 września 2002, o 12:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Stadion

#7975 Postautor: Gelo » 30 listopada 2022, o 14:31

Jakbym był biedakiem to jednak wolałbym mieć te np. 400 zł dodatku osłonowego niż nie mieć.