#35 Postautor: Koper » 3 czerwca 2006, o 13:46
Za strona RKM Rybnik:
Åukasz rozpoczÄ…Å‚ karierÄ™ zawodniczÄ… w roku 2000. PoczÄ…tkowo, z powodu dużej konkurencji wÅ›ród rybnickich juniorów, musiaÅ‚ zadowalać siÄ™ wystÄ™pami w zawodach mÅ‚odzieżowych. Już w pierwszym sezonie startów, zdobyÅ‚ medal MP Juniorów. StaÅ‚o siÄ™ to w Rybniku, podczas FinaÅ‚u MDMP, gdzie Åukasz startowaÅ‚ jako rezerwowy, ale w koÅ„cówce zawodów zastÄ™powaÅ‚ sÅ‚abiej spisujÄ…cych siÄ™ kolegów, zdobywajÄ…c 9 cennych punktów, które w dużym stopniu przyczyniÅ‚y siÄ™ do zdobycia srebrnego medalu. Nie udaÅ‚o mu siÄ™ przebrnąć przez eliminacje BK, chociaż do awansu zabrakÅ‚o bardzo niewiele. W lidze zadebiutowaÅ‚ jesieniÄ… roku 2000, zdobywajÄ…c 2 punkty (z bonusem) w jednym biegu, a wiÄ™c komplet !
Jednak to nastÄ™pny sezon (2001), miaÅ‚ pokazać możliwoÅ›ci jakie drzemiÄ… w tym zawodniku. Bardzo dobre wystÄ™py ligowe przeplatane byÅ‚y sÅ‚abszymi, ale za to w rozgrywkach mÅ‚odzieżowych dokonaÅ‚ nie lada wyczynu awansujÄ…c do wszystkich możliwych rozgrywek z finaÅ‚ami mistrzostw Åšwiata i Europy włącznie ! Wraz z kolegami ponownie zdobyÅ‚ medal MDMP, choć tym razem "tylko" brÄ…zowy. W finale MMPPK, startujÄ…c w parze z Romanem Chromikiem, nie speÅ‚niÅ‚ medalowych oczekiwaÅ„ rybnickich kibiców. Para RKMu zajęła czwarte miejsce. Wynik ten uznano za porażkÄ™, tym bardziej, że finaÅ‚ rozgrywano na rybnickim torze. Znacznie lepiej wiodÅ‚o siÄ™ Åukaszowi w miÄ™dzynarodowym towarzystwie. Na torze w Rybniku wywalczyÅ‚ awans do FinaÅ‚u IMÅš Juniorów. Na torze w angielskim Peterborough, w Finale, spisaÅ‚ siÄ™ bardzo dobrze zajmujÄ…c dziewiÄ…te miejsce. Jednak najwiÄ™kszym jego sukcesem jest niewÄ…tpliwie tytuÅ‚ Mistrza Europy Juniorów, który zdobyÅ‚ na torze w Pardubicach.
Sezon 2002 byÅ‚ najbardziej pechowym w karierze Åukasza. Zaczęło siÄ™ rewelacyjnie, wszystkie szczeble eliminacji imprez miÄ™dzynarodowych i krajowych Åukasz przechodziÅ‚ bez trudu. Niestety, podczas finaÅ‚u IMPJ rozgrywanego w Lesznie, już w pierwszym wyÅ›cigu doszÅ‚o do karambolu z udziaÅ‚em R. Miskowiaka z Polonii PiÅ‚a oraz Åukasza Romanka. Kraksa wyglÄ…daÅ‚a makabrycznie. Obaj zawodnicy zostali przetransportowani do szpitala. Pierwsze wieÅ›ci byÅ‚y bardzo niepokojÄ…ce. MówiÅ‚o siÄ™ nawet o koÅ„cu kariery Åukasza. ObyÅ‚o siÄ™ bez zÅ‚amaÅ„ i obrażeÅ„ wewnÄ™trznych, a Åukasz zaskakujÄ…co szybko powróciÅ‚ na tor. Jednak jeździÅ‚ bardzo asekuracyjnie i maÅ‚o odważnie (czemu trudno siÄ™ dziwić). Ale mimo to, walnie przyczyniÅ‚ siÄ™ do zÅ‚ota w bydgoskim finale MDMP.
Sezon 2003 to ciÄ…gÅ‚e próby powrotu do dawnej formy. Mniej lub bardziej udane. O ile w zawodach ligowych Åukasz radziÅ‚ sobie z nie najlepszym skutkiem, o tyle w imprezach indywidualnych szÅ‚o mu caÅ‚kiem nieźle. Na torze w Rybniku zostaÅ‚ Mistrzem Polski juniorów, a w Pile, wraz z RafaÅ‚em Szombierskim zdobyli zÅ‚oto w konkurencji mÅ‚odzieżowych par.
Rok 2004 bardzo przypominaÅ‚ poprzedni, czyli udane wystÄ™py w turniejach mÅ‚odzieżowych i sÅ‚abe w lidze. Romanek, dla którego byÅ‚ to ostatni sezon startów w gronie juniorów, byÅ‚ podstawowym juniorem RKM, któremu kiepsko wiodÅ‚o siÄ™ w ekstralidze. Åukasz wystÄ…piÅ‚ we wszystkich 20 meczach ligowych, uzyskujÄ…c Å›redniÄ… biegopunktowÄ… 0,76 (siódma w zespole). ByÅ‚ to wynik znacznie poniżej mozliwoÅ›ci tego utalentowanego zawodnika, który od czasu wypadku w finale MIMP w Lesznie stara siÄ™ powrócić do dawnej dyspozycji. Ale wÅ‚aÅ›nie takÄ… dyspozycjÄ™ prezentowaÅ‚ w indywidualnych imprezach mÅ‚odzieżowych. Do swej bardzo już bogatej kolekcji medalowej dorzuciÅ‚ brÄ…z MIMP wywalczony na torze w Pile. Trzecie miejsce zajÄ…Å‚ również w Srebrnym Kasku, a w finale MDMP miejsce czwarte. Eliminacje MMPPK opuÅ›ciÅ‚ ze wzglÄ™du na egzamin maturalny, który zresztÄ… zdaÅ‚ pomyÅ›lnie.
Sezon 2005 byÅ‚ dla Åukasza już szóstym sezonem startów na żuzlu, lecz pierwszym w gronie seniorów. Dziewięć wystÄ™pów w lidze i Å›rednia 2,05 to wynik dość dobry, jednak trzeba zaznaczyć, że Åukasz dostawaÅ‚ szanse wystÄ™pu głównie w meczach ze sÅ‚abszymi rywalami. W październiku, po zakoÅ„czeniu sezonu żużlowego w Polsce Åukasz udaÅ‚ siÄ™ na cykl wystepów w Autralii, gdzie pod okiem Ivana Maugera bÄ™dzie poszukiwaÅ‚ formy jakÄ… prezentowaÅ‚ jeszcze kilka sezonów wczeÅ›niej.